История

 

 

СЪЗДАВАНЕТО НА ЧИТАЛИЩЕТО

В квартал „Красна поляна” в началото на 1924 г. е основано първото културно-просветно дружество „Христо Ботев”, което заедно с църковното настоятелство при църквата „Св. Възкресение Христово” предлагат на младежите да се присъединят към тях. На 23.02.1924 г. „Сгрупираните младежи” се събират на вечеринка, след която Кирил Миланов Модев дава предложение за основаване на читалище. На 29.03.1924 г. се свиква общоквартално събрание, на което се решава читалището да носи името на светите братя Кирил и Методий, прочита се проекто-устава и се утвърждава Учредителния комитет

Основен проблем през целия период от основаването до 1944 г. е построяването на собствена читалищна сграда. По примера на строителния комитет на църквата „Св. Възкресение Христово” настоятелството  отпечатва и пуска в продажба сред населението на квартала купони, наречени „тухли”. С прихода от продажбата им се изгражда фонд „Строеж на читалищна сграда”.

В началото на 1936 г. читалището вече разполага с малко и недовършено помещение, което е приспособено за всякакви читалищни нужди – салон, библиотека, читалня, канцелария. Благодарение на продадените фондови марки – „тухли” и сключването на вътрешен заем между членовете на настоятелството, след много трудности, през 1938 г. сградата е достроена и разширена.

По-късно усилията на читалищното ръководство се насочват към включване в строителните планове на Столична община за строеж на нова читалищна сграда. Тя е официално открита на 16 септември 1961 г. от държавния глава на Република България по това време – Тодор Живков. Така се осъществява желанието и мечтата на поколения читалищни дейци за модерно оборудвано и развиващо се в много посоки читалище с многофункционална сграда, която се ползва и до днес.

 

ИСТОРИЯ И ДЕЙНОСТИ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

През годините в читалището се организират различни курсове. През 1936 г. се открива курс по есперанто, през 1938 г. - курс по майчинство,  през 1939 г. – курс по домакинство със специалности готварство, шев и ръкоделие.

Началото на хоровата самодейност е поставена през 1937 г., когато се създава Читалищният хор, състоящ се от 50-60 членове.

След 1944 г. започват да функционират курсове за изучаване на чужди езици. Към читалището се изгражда и литературен кръжок под ръководството на Крум Вълков, който се посещава от Евстати Бурнаски, Антон Антонов – Тонич, които по-късно израстват като поети и писатели.

Детската музикална школа оставя дълбоки и трайни следи като истинска школа за развитие на музикални таланти. Много възпитаници на школата се изявяват на национални и международни конкурси.

През годините се организират : фото-кръжок, кръжок по изобразително изкуство, кръжок по художествено слово, естрадно-сатиричен състав и др.

В по-скорошни времена са организирани детска забавачка; детска танцова школа с формации за народни танци, латино танци, модерен балет; две театрални групи; пиано, солфеж, китара; група за стари градски песни.

За възрастното поколение на р-н „Красна поляна“ читалищното Настоятелство при читалище „Св.Св.Кирил и Методий” дълги години бе предоставило залата на 2-ри етаж за ежеседмично ползване – всеки петък бе запазен за “Клуб за танци и запознанства”. За този клуб на живо свиреше оркестър „Настроение” с художествен ръководител Борис Пелих.

 

 

Календар

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Как да се запишете при нас?
our activities

Как да се запишете при нас?

Научете повече за нашите дейности, изберете Вашите любими и заповядайте!